Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Cennik

Cena: cena do uzgodnienia telefonicznie
Dzieci poniżej 3 lat: gratis
Dzieci 3-8 lat: połowa ceny
Opłata klimatyczna: 1,50 zł

Zakwaterowanie: od godz. 14 – 22
Wykwaterowanie: od 7-11.

DOLINA KOŚCIELISKA

Szlak prowadzący do tej najpopularniejszej z tatrzańskich dolin rozpoczana się w Kirach - 927 m n.p.m. (będących częścią Kościeliska),aby tu dojechać na rondzie Dmowskiego w Zakopanem należy kierować się drugim zjazdem w kierunku Kościeliska, po około 10km dojadą Państwo do wlotu doliny przy którym umiejscowione są liczne płatne parkingi, oraz góralskie karczmy - nie da się nie zauważyć. Alternatywnym sposób - do doliny często jeżdżą busy miejskiej komunikacji np. z przystanku umiejscowionego przy przejściu podziemnym między Krupówkami, a placem handlowym pod Gubałówką. Koszt biletu to około 3zł. Po samej dolinie poruszać wolno się wyłącznie pieszo, lub konnymi dorożkami i saniami (w zależności od pory roku).
W sezonie letnim w dolinie, zwłasszcza przy słonecznej pogodzie spotkamy w dolinie tłumu turystów, lepiej sytuacja wygląda zimą, kiedy odwiedzających jest dużo mniej, a Dolina Kościeliska wygląda równie pięknie.

Kościeliska to druga pod względem długości dolina polskich Tatr, ustępuje jedynie położonej niedaleko Dolinie Chochołowskiej. Z ciekawostek geograficznych dodać należy również że jej powierzchnia to 35 km2, a jej najwyższym punktem jest Błyszcz - 2159 m n.p.m. Do jej licznych bocznych rozgałęzień należą Dolina Miętusowa, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszna oraz m.in. Wąwóz Kraków. To jedno z nielicznych gdzie w Tatrach prowadzony jest tzw.wypas kulturowy owiec - dzieje się tak dlatego, że istnienie stworzonych przez człowieka hali i polan uzależnione jest od prowadzenie na ich terenie wypasu owiec,a jego zaprzestanie powoduje zubożenie rożnorodności biologicznej na tym terenie. Rosliny takie jak szafran spiski - znany szerzej jako Krokus, rosną wyłącznie na koszonej lub wypasanej trawie.
Dolina Kościleliska ma kształt długiego wąwozu skalnego, ktorego ściany w trzech miejscach zbliżając się do siebie, tworzą tzw.bramy - Niżną (Brama Kantaka), Pośrednią (Brama Kraszewskiego) oraz Wyżnia (Brama Raptawicka). Hala Ornak Szlak do Hali Ornak więczącej dolinę Kościeliską liczy sobie 9 km, a dojście do Górskiego Schroniska Ornak powinno zająć około 1,5 h. Jaskina Mroźna Wąwóz Kraków Smreczyński Staw Historia

 
MORSKIE OKO

Morskie Oko to największe i najczęściej odwiedzane z tatrzańskich jezior. W sezonie asfaltową drogą do Morskiego Oka, która zamknięta jest dla ruchu kołowego, przemierzją codziennie tłumy turystów. Większość z nich kończy wędrówkę przy położonym tuż przy tafli jeziora schronisku, ewentualnie kontynuując wycieczkę nad Czarny Staw pod Rysami. Nic w tym dziwnego, otaczające Morskie Oko szczyty wydają się surowe i niedostępne.

Znad Morskiego Oka prowadzi szlak na Rysy - najwyższy szczyt Polski (2499 m n.p.m.). Jest to szlak dość trudny i wyczerpujący, mimo to jest bardzo oblegany i przy łańcuchach ubezpieczających wejście na szczyt często tworzą się zatory.

Bardziej zaawansowani turyści mogą wybrać się na Mięguszowiecką przełęcz pod Chłopkiem. Jest to szlak przez wielu uważany za najtrudniejszy w polskiej części Tatr. Przyczynia się do tego bardzo duża ekspozycja i w zasadzie brak ubezpieczeń w postaci asekurujących w stromiej scenerii łańcuchów.

W sezonie nad jeziorem trudno odnaleźć wytchnienie. Wybrzeże tuż przy schronisku niejednokrotnie bardziej przypomina kamienną plażę nadmorską niż wysokogórskie jezioro. Dlatego nie warto kończyć wycieczki w tym miejscu. Mniej zaawansowanym turysom polecić można nietrudne i piękne widokowo przejście przez Świstówkę do Doliny 5 Stawów lub wejście na Szpiglasowy Wierch.

 
DOLINA PIĘCIU STAWÓW POLSKICH

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest najrozleglejszą spośród polskich wysokogórskich dolin. Jest to miejsce wyjątkowo malownicze. Piękno otaczających dolinę szczytów wzmacniane jest przez urok znajdujących się w dolinie olbrzymich stawów, z których największy - Wielki Staw - ma powierzchnię 34,1 ha i głębokość dochodzącą do 79,3 m.

Dolina Pięciu Stawów położona jest na wysokości powyżej 1665 m n.p.m. i stanowi przedłużenie Doliny Roztoki znajdującej się poniżej progu największego polskiego wodospadu - Wielkiej Siklawy, który wypływa z Wielkiego Stawu. Jak sama nazwa wskazuje znajduje się tutaj 5 stawów: Przedni, Mały, Wielki, Czarny i Zadni. Szlak biegnący wzdłuż doliny pozwala dojść do pierwszych czterech stawów, ostatni dobrze widoczny jest z drogi na Zawrat. Oprócz wymienionych stawów na terenie doliny znajduje się jeszcze szósty, niewielki zbiornik wodny - Bawole Oko, stąd można mieć wątpliwość, czy nazwa doliny została właściwie obrana.

Oprócz szlaków wiodących z innych sąsiednich dolin przez otaczające łańcuchy górskie, jedyną drogą dojścia do Doliny Pięciu Stawów jest zielony szlak prowadzący z parkingu w Palenicy Białczańskiej przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki. Jeden z dwóch wariantów szlaku prowadzi wzdłuż wodospadu Wielkiej Siklawy i pozwala przyjrzeć się z bliska 70-metrowej kaskadzie wodnej.

Trasy w otoczeniu Doliny Pięciu Stawów nie należą do najtrudniejszych, z wyjątkiem ścieżki na Kozią Przełęcz i Orlej Perci. Bez problemu można wejść stąd na Zawrat czy Kozi Wierch - miejsca, na które od strony Doliny Gąsienicowej prowadzą bardzo trudne szlaki.

 
HALA GĄSIENICOWA

Hala Gąsienicowa jest rozległą łąką wysokogórską zajmującą dużą część obszaru Doliny Gąsienicowej. W przeszłości była miejscem zamieszkiwanym przez pasterzy, którzy na okres wiosny i lata wypasali tutaj swoje stada. Hala jest miejscem bardzo malowniczym. Górują nad nią wspaniałe szczyty polskiej części Tatr wysokich - od Świnicy przez Kościelec, Kozi Wierch, Granaty po Koszystą. Klimatu dodają również drewniane chaty, będące przejawem dawnej działalności pasterskiej.

Hala znajduje się na wysokości około 1500 m n.p.m. i jest częścią bardziej rozległej Doliny Gąsienicowej. Dolina ta przedzielona jest granią Kościelca na dwie części - Dolinę Czarną i Zieloną. Dolina Zielona Gąsienicowa znajduje się na zachód od Kościelca i obejmuje swoim obszarem licznie usytuowane w tym miejscu Stawy Gąsienicowe. Natomiast w obszarze Doliny Czarnej położonej po drugiej, wschodniej stronie grani, leży największy spośród stawów doliny - Czarny Staw Gąsienicowy.

Najczęściej używaną drogą dojścia na Halę są dwa szlaki z Kuźnic - przez Jaworzynkę lub przez Boczań. Po mniej więcej godzinie marszu, gdy znajdujemy się za Przełęczą między Kopami Królowymi nagle odsłania się wspaniała panorama, która zapewne każdemu, który jest tu po raz pierwszy zapiera dech w piersiach. Piękne skalne szczyty zapewne niejednemu wydają się surowe i niedostępne, tymczasem przez całą otaczającą grań szczytową prowadzi szlak turystyczny - Orla Perć.

Hala Gąsienicowa jest miejscem bardzo licznie odwiedzanym przez turystów. W jej rejonie znajduje się największy węzeł szlaków w polskiej części Tatr. Znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno początkujący, jak i wytrawny turysta, gdyż trasy oferują pełną rozpiętość pod względem skali trudności.